Vytěžte z chladu maximum! Zásady správného venkovního otužování
Datum zveřejnění:I když jsou otužovací techniky známé už spoustu let, momentálně zažívají boom. Staly se třeba jednou z oblíbených praktik biohackingu, směru mapujícího lidské zdraví a možnosti, jak jej vylepšit. V posledních letech otužování zpopularizoval také Holanďan Wim Hof. Ten dokáže který umí odolávat extrémním podmínkám, a zároveň vymyslel metodu na zvýšení odolnosti lidského těla využívající chladu, meditace a správného dýchání. Tak pojďme do toho!
Proč je otužování tak oblíbené?
Pravidelné otužování vám může nejen lepší obranyschopnosti organismu, ale přináší i úlevu od alergií, pomáha snížením krevního tlaku nebo s bojem s tukovými zásobami. Sečteno a podtrženo, díky otužování budete mít lepší kondičku. Skvělý vliv má i na zvýšení psychické odolnosti a pocitu pohody. Kromě skvělé dobré nálady a pocitu, že jste opravdu naživu, si ale budete muset na další příznivé účinky každodenního otužování počkat alespoň měsíc. Chce to trpělivost a především pravidelný trénink.
Všeho s mírou
Jako všude jinde, i u otužování je důležité poslouchat hlavně vlastní tělo a nic nepřehánět, hlavně ze začátku! Pokud se chystáte s otužováním začít, nejšetrnější metodou je trávit více času venku na chladném vzduchu a zavést ledové sprchy po ránu. Zkraje vám bude stačit vydržet pouhých 15 vteřin. Postupujte od teplé vody ke chladné a proud studené vody směrujte od nohou směrem k hlavě. Až se propracujte ke 3 minutám, jste připraveni a můžete se posunout dál – k venkovnímu otužování, třeba ve vašem vlastním bazénu.
Vytvořte si skvělé podmínky
Pokud už je vaše tělo na chlad trochu přivyknuté, vyberte si vhodný den, kdy s otužováním začít. Jestliže se zrovna necítíte dobře, nebo jste za sebou měli náročný a stresující den, raději svůj první pokus přesuňte na jiný termín.
Máte dobrou náladu a pořádnou dávku odhodlání? Pak už vám stačí jen zařídit si na otužování společnost. Proč společnost? Především při prvních zkušenostech s venkovním otužováním je vhodné, když jde někdo s vámi, aby na vás dohlédl v případě komplikací
Před samotným vstupem do zahradního bazénu, rybníku, řeky nebo před ponořením do kádě na zahradě si nejdřív trochu zahřejte svaly pomocí dřepů, kliků nebo i výskoků. Podobnou rozcvičku byste měli provést i po vynoření z vody ještě předtím, než tělo vysušíte ručníkem a obléknete se zpět do teplého oblečení
Pomalý vstup do vody
Myslíte si, že když do vody rychle skočíte, usnadní vám to otužování? Naopak, rychlá změna teploty může ohrozit činnost srdce a přivodit tělu šok. Na otužování se tedy vrhněte s rozmyslem a postupně! Do vody, jejíž ideální teplota by měla být kolem 15 °C, vstupujte pozvolna, ale pokud možno bez zastavování.
Na začátku vám bude pravděpodobně stačit do vody ponořit celé tělo a ihned se pak jít zahřát. Až získáte trochu praxe, nebude vám dělat problém si ve studené vodě klidně i zaplavat. Pamatujte na to, že i když už se cítíte jako ryba i ve studené vodě, pobyt v ní by neměl být delší než 20 minut.
Na co si dát při otužování pozor?
Kromě již zmíněného teplotního šoku při rychlém vstupu do vody na vás při špatně prováděném otužování číhají i další nebezpečí. Nasnadě je podchlazení, které hrozí, pokud se vydáte otužovat v mrazech a do vody chladnější než 15 °C a při pobytu ve vodě delším, než je doporučená doba 20 minut.
V tomto případě může hrozit i vznik omrzlin, které postihují především horní a dolní končetiny.
Otužování v pohodlí domova
Otužování je skvělý způsob, jak posílit své zdraví, imunitu a celkovou odolnost organismu. A co je lepší než mít možnost otužovat se v pohodlí vlastní zahrady? Domácí zahradní bazén nabízí pro otužilce řadu nezpochybnitelných výhod.
Předně je to neomezená dostupnost. V kontrolovaném prostředí domácího bazénu máte jistotu čisté vody a můžete se otužovat bez obav z nebezpečných proudů či znečištění. Flexibilita je další velkou výhodou. Otužujte se tehdy, kdy vám to vyhovuje, ať už ráno před prací, večer pro lepší spánek, nebo o víkendu.
Pro začátečníky může být otužování v soukromí vlastní zahrady méně stresující než na veřejných místech. Tak neváhejte, ponořte se do svěží vody a dopřejte svému tělu i mysli blahodárné účinky otužování. S domácím bazénem je cesta k lepšímu zdraví a vitalitě snazší než kdy jindy!